Această carte a izvorât din dorinţa de a oferi studenţilor un material suplimentar pentru aprofundarea noţiunilor de biochimie structurală.
Fiecare din cele patru capitole ale cărţii conţine atât exerciţii cât şi întrebări cu variante multiple de răspuns.
Astfel, studentul are posibilitatea de a aprofunda şi a verifica însuşirea noţiunilor referitoare la structura şi proprietăţile principalelor clase de molecule din care sunt alcătuite organismele vii, funcţiile lor biologice precum şi principiile metodelor care stau la baza identificării, purificării şi dozării acestora.
Cartea se adresează studenţilor de la facultăţile de farmacie, medicină şi biologie şi poate constitui un suport atât pentru activitatea în cadrul lucrărilor practice cât şi pentru pregătirea examenelor.
Îmi exprim o profundă şi sinceră recunoştinţă doamnei Maria Dronca pentru sfaturile preţioase, pentru disponibilitate şi încurajarea constantă pe tot parcursul elaborării acestei cărţi.
Elena Cristina Crăciun

Hipertensiunea arterială la copil si adulţi 


Recenzii
Nu există recenzii până acum.